Aktualności Parafia Porządek nabożeństw Ogłoszenia Grupy Duszpasterze Nauki przedślubne Sakramenty Fotogaleria Ciekawe artykuły Linki Kontakt
KRZYŻ W OCZY KOLE!
Data dodania: 2013-04-27 00:18:43

 

Przemysław Pastucha

 

Krzyż kole w oczy !

 

 

Do niedawna można go było spotkać w większości polskich mieszkań. Był także nieodłącznym elementem wielu instytucji państwowych czy samorządowych. Wisiał w salach klasowych i wykładowych. Jego obecność zawsze przypominała nam o naszej tożsamości i o tym jakie wartości są dla nas najważniejsze. Ostatnio jednak coraz rzadziej możemy go spotkać w tych miejscach. O czym mowa? O krzyżu rzecz jasna!

 

            Jesteśmy świadkami niesamowitej ofensywy ludzi, o tzw. nowoczesnych poglądach, którzy powołując się na różnego rodzaju przepisy prawne, chcą obecność krzyża usunąć z naszego życia publicznego. Rodzi się pytanie tylko dlaczego, skoro dotąd nikomu on nie przeszkadzał? Odpowiedź jest o tyle prosta, co i banalna: ludzi żyjących w zakłamaniu i ciągłym grzechu krzyż kole w oczy!

            O jakich ludziach mowa? Myślę, że i tu nie trzeba zbyt wielkich wysiłków intelektualnych, by odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy spojrzeć na ostatnią „bitwę” wokół krzyża, który wisi w polskim parlamencie. Na tym przykładzie jasno widzimy, że środowiska, które promują i lansują tzw. hedonistyczny i materialistyczny styl życia nagle poczuły się urażone obecnością krzyża. Różnego rodzaju organizacje skupiające środowiska ludzi homoseksualnych, środowiska feministyczne czy organizacje proaborcyjne co rusz podnoszą krzyk o nieuzasadnionej obecności krzyża w miejscach publicznych naszej Ojczyzny. Wtórują im ludzie, którzy pragną tzw. rozdziału państwa od Kościoła czy zdeklarowani ateiści. Dlaczego te żądania są bezzasadne?

            Otóż wszystkie te grupy zapomniały, iż Polska, jak i cały kontynent europejski zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo. Zarówno kultura europejska jak i rozwój całych społeczeństw dokonał się dzięki temu czym jest chrześcijaństwo. Nieodzownym symbolem, elementem konstytutywnym chrześcijańskiej wiary jest krzyż. To na nim „zawisło Zbawienie świata” – Jezus Chrystus!

            Ludzie, którzy podnoszą głos w sprawie bezprawnej obecności krzyża w życiu publicznym chcą w ten sposób zagłuszyć wyrzuty własnego sumienia. Człowiek żyjący w nieustannym grzechu chce pozbyć się krzyża ze swojego widoku, bo powoduje on u niego nieustanny niepokój.

Może nigdy nikt z nas tak nie myślał, ale nowoczesność nie znaczy budować społeczeństwo bez Boga. Nie znaczy również walczyć z Bogiem, negować Go czy obrażać. Nie znaczy walczyć z chrystusowym krzyżem. Nowoczesność to umiejętne połączenie tego co daje nam tradycja z tym co niesie przyszłość. To zdolność wpisania krzyża i jego obecności w nasze życie, by osiągnąć prawdziwe szczęście. Ludzie zakłamani, żyjący w grzechu nie są w stanie tego zrozumieć. Dlatego tylko nasza postawa, człowieka wierzącego potrafiącego stanąć w obronie krzyża może uratować świat wartości chrześcijańskich. Nie jesteśmy w tej walce sami, Jezus powiedział: „Odwagi, Ja jestem! Nie bójcie się!”.   

 

Źródło: Nowe Życie – dolnośląskie pismo katolickie  3/2012

 

 


Powrót do listy artykułów