• Peregrynacja Ikony Trójcy Świętej

    Od 4 marca do 25 maja (Niedziela Trójcy Świętej) Ikona Trójcy Świętej,
    przy której przeżywaliśmy rekolekcje o pojednaniu,
    będzie peregrynować po naszej parafii.
    Ikonę będzie można zabrać do swojego domu danego dnia po wieczornej mszy świętej o godz. 18:00
    do następnego dnia do mszy świętej o godz. 18:00.
    Zapisać się można poprzez formularz.

    Przed przyjęciem Ikony do swoich domów zachęcamy,
    aby przypomnieć sobie tegoroczne nauki rekolekcyjne o pojednaniu.
    Nagrania umieściliśmy w linku poniżej. 

  • 35. ofiara dziękczynna

       Po przygotowaniu darów następuje dialog księdza ze zgromadzoną wspólnotą. Zaczyna się on od słów „Pan z wami”, na co lud odpowiada „I z duchem twoim”, następnie słyszymy celebransa „W górę serca”, w odpowiedzi zgromadzeni mówią „Wznosimy je do Pana”, na co przewodniczący liturgi odpowiada „Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu”, a wszyscy potwierdzają to słowami „Godne to i sprawiedliwe”. W tym momencie ksiądz rozpoczyna modlitwę, która nazywa się „prefacją” i choć jest do wyboru kilkadziesiąt różnych wariantów tej modlitwy w mszale, to zawsze zaczyna się ona od słów: „Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne…”. Cały dialog, który usłyszeliśmy skupia się wokół jednej rzeczy: dziękczynienia. Dziękowanie jest godne, sprawiedliwe, słuszne i zbawienne. To co przeżywamy w czasie eucharystii to jest ofiara dziękczynna.

  • 34. Moja i twoja ofiara

       Zwykliśmy utożsamiać ofiarę z cierpieniem i poniekąd jest to słuszne rozumowanie, ponieważ nasz Pan cierpiał na krzyżu składając ofiarę z siebie. Jednak nie możemy samej ofiary ograniczyć tylko do cierpienia. Z ewangelii jasno wynika, że tym co Jezus ofiaruje Ojcu, jest jego posłuszeństwo i miłość wobec Boga i ludzi. Widzimy to wyraźnie w Ogrójcu, gdy mówi: „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie”. Także nas Bóg wzywa do tego, żebyśmy składali ofiarę Bogu miłą, czyli taką, która wypływa z naszej miłości i posłuszeństwa wobec Niego. Mamy ofiarować Bogu, to co mamy najlepsze i to co jest w nas najlepsze. Ofiary nie składamy po to, żeby została zniszczona, ale po to żeby służyła pogłębianiu naszej relacji z Bogiem, prowadziła nas do większej z Nim jedności.

     

  • 33. Woda i wino

       W czasie przygotowania darów, które potocznie nazywamy ofiarowaniem, celebrans dolewa do wina odrobinę wody. Możemy na różne sposoby wyjaśnić symbolikę tego gestu. Na pewno jest to odniesienie do krwi i wody, które wypłynęły z boku Chrystusa po przebiciu go włócznią. Ojcowie Kościoła nauczali, że krew i woda wypływające z boku Pana są znakiem rodzącego się Kościoła, który zostaje uformowany przez sakramenty: sakrament chrztu (woda) oraz sakrament eucharystii (krew).

  • Nabożeństwa – Wielki Post 2024

    W piątki zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej
    • o godz. 9:00 dodatkowa msza masz św. po niej droga krzyżowa
    • o godz. 17:00 – droga krzyżowa prowadzona przez dzieci
    • bezpośrednio po mszy wieczornej droga krzyżowa dla młodzieży i dorosłych
    Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 17.00
  • 32. Przygotowanie darów życia

       Modlitwa wiernych kończy pierwszą część mszy świętej, czyli Liturgię Słowa. Zaraz po niej następuje Liturgia Eucharystyczna, którą otwiera ofiarowanie darów.
       Eucharystia ma różne nazwy, najczęściej używane to „msza święta” oraz „eucharystia”, co po grecku znaczy „dziękczynienie”. Oprócz nich funkcjonują jeszcze nazwy „Wieczerza Pańska” oraz „Najświętsza Ofiara”. Ta ostatnia nazwa wynika właśnie z charakteru liturgii eucharystycznej, którą rozpoczyna ofiarowanie darów. Wspólnota Kościoła zbiera się, aby złożyć Bogu ofiarę. Co to znaczy ofiarować? Czym jest ofiara? To są najważniejsze pytania, na które będziemy chcieli sobie odpowiedzieć w kilku najbliższych komentarzach.

     

  • 31. Współodczuwanie z Kościołem

       Po wyznaniu wiary następuje w liturgii mszy świętej modlitwa powszechna, inaczej zwana modlitwą wiernych. Jej druga nazwa wzięła się stąd, że intencje tej modlitwy może przedstawić zgromadzonym w kościele jeden z wiernych świeckich. Jednak warto zwrócić uwagę na jej pierwszą nazwę – modlitwa powszechna. Co to oznacza?